ИЗБИРАЕМИ ДИСЦИПЛИНИ – ЕСЕНЕН ТРИМЕСТЪР 2013/14 ЗАДОЧНО ОБУЧЕНИЕ
- По учебен план през Есенен триместър на учебната 2013/14 година имат задължително избираема дисциплина задочните студенти от:
- ІІ курс Бизнес информационни технологии,
- ІІІ курс Бизнес информационни технологии,
- ІV курс Бизнес информационни технологии
- IІ курс Информатика,
- IІІ курс Информатика,
- IV курс Информатика.
- Записването става лично и започва от 9:00 ч. На 16.09.2013г. в стая 330.
- Броят на студентите за всяка дисциплина е ограничен.
Анотации на избираемите дисциплини
1. Агентни системи – 531 к.з. Доц. д-р Христо Крушков, хон. ас. Стефан Ставрев (управител на „Трай Софт ЕООД”) Целите на курса са студентите да придобият основни познания в областта на агентните системи и подсиленото самообучение. Студентите ще бъдат запознати както с едноагентни, така и с мулти-агентни системи. Разглеждат се основни принципи в областта на подсиленото самоубочение (Reinforcement Learning), Процес за решенията на Марков(Markov decision process, MDP), въведение в Теория на игрите, Теория на Джон Наш, Парето-оптималност. При мулти-агентните системи се разлеждат и различни механизми за комуникация между агентите. Разясняват се основни понятия като това какво е агент, какво е рационално мислене, оптималност при избора на действията. Изискванията към желаещите да се запишат на тази избираема дисциплина са: основни познания по програмиране на какъвто и да е език от високо ниво. Курсът завършва с проект и текуща оценка. За проекта студентите ще трябва да имплементират алгоритъм, който да се самообучи да играе Морски шах и да побеждава( или да довежда играта винаги до реми) срещу естествен противник (човек). Позволява се работата в групи от по двама човека. На студентите ще им бъде предоставена визуална среда за разработка на С++, която да им помогне да се концентрират единствено върху разработката на алгоритъма. По желание, крайният проект може да бъде разработен и на друг програмен език, без ограничения. Дисциплината е предназначена за студентите на ФМИ от всички специалности и курсове, но се препоръчва на студентите от специалност Информатика след 3-ти курс
2. Проектиране, изграждане и стилизиране на уев страници – 547 к.з. Доц. д-р Христо Крушков, ас. Христо Тошков Избираемата дисциплина „Проектиране, изграждане и стилизиране на уеб страници“ е въвеждащ курс по уеб-дизайн за начинаещи. В нея се изучават способи за създаване на шаблони за дизайн и похвати за използване на готови такива при структурирането и оформлението интернет страници. В курсът на обучение се разглежда как да се проектира и изгради уеб сайт, като се прилагат съвременните стандарти на описващите езици HTML5, CSS3 и JavaScript. За работа се използва интегрираната средата Adobe Dreamweaver CS6 и сървърния пакет XAMPP.
3. Въведение в JQuery – 546 к.з. Доц. д-р Анна Малинова, хон. ас. Георги Соколов Целите на курса са студентите да придобият умения за програмиране в Интернет среда - въведение в HTML, CSS, запознаване с програмиране за Интернет браузъри с JavaScript. Дициплината прави обширно въведение в JQuery 1.10 - запознаване с концепцията за селектори, събития, форми, обработка на данни. Динамични интернет страници с Ajax, XML и JSON. Изработка на анимации и ефекти. Запознаване с допълнителните библиотеки JQuery-UI, JQuery Mobile, JQuery Touch - програмиране за мобилни устройства.
4. Иновационни технологии в обучението – 431 к.з. Доц. д-р Елена Сомова, докт. Ваня Лазарова Курсът цели да запознае студентите с новостите в технологиите за създаване на електронни учебни материали за многократна употреба, учебно съдържание и онлайн обучение. Дисциплината покрива работа с различни инструменти за създаване и управление на електронно учебно съдържание. Ще бъдат разгледани средства за създаване на аудио и видео материали, блогове, работа с хранилища и системи за електронно обучение. Студентите ще бъдат запознати с със съвременните тендеции в обучението, с прилжение на различни иновационни подходи. Ще бъдат разгледани системи за управление на обучението и системи за управление на учебното съдържание.Ще бъдат разгледани средства и подходи за персонализация на е-обучението. Особено внимание ще бъде обърнато на въпросите за стандартизация на е-обучението. Дисциплината е подходяща предимно за студенти с педагогически профил.
5. Трудово право – 422 ауд. Ненка Пъкова (Началник отдел „Управление на човешките ресурси” Трудовото право е отрасъл на правото, занимаващ се с трудовите правоотношения. Трудовото право урежда правоотношенията между работниците или служителите и работодателите, които възникват с учредяването на трудовото правоотношение, неговото изменение и прекратяване, условията при които се полага труда – работно време, почивки, отпуски, трудово възнаграждение и др. Лекторът ще има за цел да запознае студентите с трудовото законодателство и основните процедури, вътрешни нормативни актове и приложни документи по уредбата на трудовите отношения.
6. Методи за решаване на екстремални задачи – 232 с.з. Проф. д.м.н. Христо Семерджиев Настоящата дисциплина разглежда важните за средните училища екстремални задачи, т.е. задачи, при които в дадено множество от елементи се търси този, който е най-голям (или най-малък). Разглежданите елементи могат да бъдат отсечки, ъгли, лица, обеми или стойности на дадени функции. Ще се изучат следните методи: метод на производните; метод, базиращ се на следствия от неравенството между средното аритметично и средното геометрично на дадени величини (неравенство на Коши); тригонометричен метод;.чисто геометричен метод. Ще бъде показано, че за болшинството задачи, при подходяща предварителна подготовка, може да се използва неравенството на Коши. Избираемата дисциплина е изключително полезна за учителите по математика в средните училища. Детаилно ще се разгледат над 50 екстремални задачи.Ще бъдат разгледани и методи за приближено решаване на есктремални задачи.Голям интерес представляват следните екзотични екстремални задачи: най-дълъг тригонометричен полином, най-дълъг алгебричен полином, алгебричен полином най-малко отклоняващ се от нулата и определяне на най-висшата алгебрична степен на точност на квадратурните формули.
|